Co je potřeba udělat než si pořídíme Borderku
Co je třeba udělat než...
... si pořídíte borderku
Uvědomte si, že border collie je vysoce inteligentní, citlivé a velmi aktivní plemeno. Potřebuje nějakou práci, zábavu nebo odpovídající činnost. Pokud se jí nemůžete věnovat, raději si ji nepořizujte. Kdo ale dokáže border collii dát lásku a čas, nebude litovat, že se pro ni rozhodl. Získá nadšeného kamaráda na život a na smrt, přítele, který vytuší přání svého pána ještě dříve než je vysloveno.
... se stanete členem BCCCZ
Byla by škoda, kdybyste vlastnili borderku a nebyli přitom členy klubu BCCCZ. Přišli byste o spoustu informací, výhod a možností společných aktivit s jinými majiteli border collií. Klub se snaží svým členům maximálně pomáhat, organizuje klubové akce, členy pravidelně informuje prostřednictvím zpravodaje Borderholic a internetových stránek.
Chcete li se stát členem klubu, požádejte, prosím, jednatele (viz kontakty) klubu o klubovou přihlášku a složenku. Vyplněnou přihlášku a kopii dokladu o zaplacení vstupního poplatku a členského příspěvku pošlete na adresu BCCCZ, POBox 562, 111 21 Praha 1.
Výše jednorázového vstupního poplatku je 100 Kč. Členský příspěvek (pro prvního člena rodiny 500 Kč, ze každého dalšího člena 350 Kč) se platí každý rok vždy od listopadu do konce února. Pokud někdo do konce února nestihne členský příspěvek zaplatit, ztrácí výhody člena klubu. Pokud zaplatí později, vstupní poplatek platit nemusí.
... se stanete chovatelem a začnete chovat
Máte li hezkou a šikovnou borderku, bylo by dobré využít ji k čistokrevnému chovu. Pro zařazení mezi chovné jedince je však třeba splnit určité podmínky. Je to věk 18 měsíců, absolvování výstavy vyššího typu, vyšetření DKK, vyšetření očí a úspěšné absolvování bonitace. Teprve potom můžete po přeregistraci feny (to dělá PK ČMKU = Plemenná kniha Českomoravské kynologické kynologické unie, Jankovcova 53, 170 00 Praha 7) začít chovat.
Dříve než fenu necháte nakrýt, požádejte FCI (prostřednictvím PK ČMKU) o zaregistrování mezinárodně chráněného názvu vaší chovatelské stanice (pokud ale chcete mít s fenou třeba jen jeden vrh, je možné využít již mezinárodně registrovanou chovatelskou stanici jiné osoby).
Dále v určeném termínu požádejte poradce chovu o vystavení krycího listu. K žádosti přiložte doklad o zaplacení příslušného poplatku (viz normativy BCCCZ). S majitelem krycího psa je pak třeba domluvit podmínky krytí a ve vhodnou chvíli s fenou za psem přijet.
Za některé úkony spojené s chovatelstvím se sekretariátu ČMKU nebo Plemenné knize platí. Nečlenové klubu mají poplatky dvojnásobné. Zda je chovatel členem příslušného klubu poznají ČMKU a Plemenná kniha podle toho, že je uveden v seznamu členů (aktualizované seznamy členů klubů dostávají).
... chci koupit štěně v zahraničí?
1) Nejdříve se o koupi štěněte domluvte s majitelem, zjistěte jméno štěněte a název chovatelské stanice registrované u FCI, ověřte si, že jsou oba rodiče štěněte registrovaní v některé organizaci zastřešené FCI nebo k ní partnerské. Upozorňujeme na důležitost tohoto zjištění. Stejně jako u nás, tak v zahraničí působí i některé tzv. disidentské kynologické organizace, t.j. nejsou v FCI. U nás je to například UCI. Jedinci s PP jí vystavenými jsou z hlediska FCI bráni jako jedinci bez PP. Bohužel, množí se případy, kdy si nevědomí zájemci o štěně ho koupí buď s UCI PP nebo psa s FCI PP předvedou na výstavě nebo dokonce bonitaci pořádané UCI. Účast na těchto akcích je členům ČMKU zakázána. Záznam v PP o takovéto účasti může být za příslušný poplatek posléze plemennou knihou ČMKU zrušen (to však lze udělat jen jednou).
2) Po koupi štěněte a obdržení EXPORTNÍHO PP od chovatele pošlete na ČMKU žádost o registraci jedince v PK. K žádosti přiložte EPP.
... chci svého psa (fenu) uchovnit?
1) Nechte udělat svému psu (feně) RTG vyšetření na DKK a očí na PRA a CEA, ale to až jim bude nejméně 12 měsíců.
2) Přihlaste se na bonitaci (minimální věk pro bonitaci je 15 měsíců). Prostudujte si Bonitační řád a řiďte se jím.
3) Po úspěšném absolvování bonitace zašle poradce chovu originál PP vašeho psa (feny) na Plemennou knihu ČMKU, kde do něj potvrdí přeregistraci.
4) Plemenná kniha vám po přeregistraci originál PP spolu s označením, že váš pes (fena) je chovný (chovná), zašle na dobírku.
5) Způsobilým k chovu se pes/fena stává v 18 měsících věku.
... si chci založit chovatelskou stanici?
(určeno jen pro majitele fen)
1) Požádejte na ČMKU o zaslání příslušného formuláře (CMKU, Jankovcova 53, 17000 Praha 7)
2) Na formuláři je třeba vyplnit 6 možností názvů chovatelské stanice. Vyplněný formulář zašlete na Rejstřík chovatelských stanic ČMKU (RCHS, Jankovcova 53, 170 00 Praha 7).
3) ČMKU zašle žádost o mezinárodní chránění názvu na FCI, která registruje názvy chovatelských stanic celosvětově.
4) FCI vybere jeden ze šesti možností názvů (bude to ten název, který nemá žádnou podobnost s již existující chovatelskou stanicí) a vybraný název oznámí ČMKU (nebo požádá o návrh nových názvů).
5) Jakmile bude chránění názvu z FCI potvrzeno, ČMKU vám zašle na dobírku certifikát.
... chci svého psa (fenu) předvést na výstavě?
1) Je třeba si u organizátora včas vyžádat přihlášku a propozice dané akce (termíny, místa a adresy organizátorů jsou uváděny ve zpravodaji BCCC a specializovaných kynologických časopisech - někde dokonce můžete získat i formulář přihlášky).
2) Do termínu uzávěrky (běžné jsou termíny dva, za druhou uzávěrku se platí zvýšené vložné) uhradit výstavní poplatky a vyplněnou přihlášku s kopií dokladu o zaplacení, s kopií PP (případně i titulů nebo zkoušek, jde li o třídu šampiónů nebo pracovní) zašlete organizátorovi.. Ten vám, nejpozději zpravidla týden před výstavou zašle vstupní list, kde je potvrzeno, že je pes na výstavu přijat.
3) Psa je třeba na výstavu řádně připravit, jak po stránce úpravy, tak i samotného předvádění (k tomu je ve zpravodaji uveden specializovaný příspěvek).
4) Před výstavou si včas zařiďte veterinární atest (ne starší 5 dnů) a nezapomeňte očkovací průkaz a také PP a výstavní přílohu.
... chci RTG vyšetření DKK u svého psa (feny)?
1) Je potřeba vyhledat veterinární pracoviště (i v místě bydliště), které Vám provede rentgen (RTG) na dysplazii kyčelního kloubu (DKK) vašeho psa (feny).
2) Když je psovi (feně) více než 12 měsíců, zeptejte se kdy a za jakých podmínek (jak máte psa připravit) se máte ke snímkování dostavit. Nezapomeňte si vzít průkaz původu psa a adresu klubového posuzovatele (MVDr. Jaromír Ekr, Pražská 68, Hradec Králové), na kterou se má RTG snímek odeslat k vyhodnocení.
3) Požádejte veterináře aby zkontroloval, zda je snímek ostrý (při pochybnostech raději RTG zopakujte) a obsahuje číslo zápisu (tetovací číslo) psa.
4) Sami zkontrolujte, zda vám rentgenující lékař zapsal provedení RTG DKK do průkazu původu psa a předejte mu adresu klubového posuzovatele.
5) Originál vyhodnocení RTG DKK zasílá posuzovatel majiteli (tedy vám) na dobírku. Cena za posouzení snímku DKK je 460,-Kč + poštovné.
..... chci vyšetření očí (PRA a CEA) u svého psa (feny)?
1) Když je psovi (feně) více než 12 měsíců, můžete mu nechat vyšetřit oční pozadí. Oprávnění k tomu mají:
2) Poplatek za vyšetření (cca 500,-Kč) se platí přímo při vyšetření.
3) Výsledek vyšetření se dozvíte přímo po vyšetření, doklad o vyhodnocení kontroly očního pozadí zasílá posuzovatel majiteli psa (tedy vám) poštou, nebo Vám jej přímo vystaví na místě.
... chci štěně označit tetováním nebo čipováním?
1) Požádejte PK o přidělení tetovacích čísel - jen na originální Žádance o tet.čísla, kterou Vám zašle poradce chovu po Vašem oznámení vrhu.
2) Navštivte se štěňaty (nebo lépe - pozvěte k vám) veterináře (nebo tetovače) a požádejte ho o jejich označení tetováním (případně navíc čipováním). Tetuje se do levého ucha buď tetovacími kleštěmi nebo tetovací tužkou. Dávejte pozor, abyste štěňata nezaměnili.
3) Zkontrolujte, zda provedené tetování je na žádance o tetovací čísla potvrzeno razítkem, podpisem tetovače a zda je uvedeno datum tetování.
... chci zapsat údaj nebo jeho změnu do průkazu původu?
1) Před zapsáním jakéhokoli údaje (zápisu nebo jeho změně) zkontrolujte, zda je v průkazu původu psa (PP) i v jeho příloze vyplněno jméno a adresa (včetně PSČ) majitele psa a zda jsou na něm příslušné podpisy. Jestliže některý údaj nebo podpis chybí, PP je NEPLATNÝ! Totéž platí i o importním nebo exportním PP. Do PP nelze zapsat žádnou změnu, není-li řádně označen.
2) Změnu ADRESY nebo MAJITELE může zapsat do PP majitel psa, a to tak, že do kolonky "Majitel" napíše na nový řádek "Změna", připíše datum změny a novou adresu. Při změně PŘÍJMENÍ stačí, aby sám majitel původní příjmení škrtnul a napsal nové. Změnu ohlásí poradci chovu. Pokud jde o chovného jedince, pak majitel psa udělá kopii PP na straně, kde byl údaj opraven, a pošle ji na PK.
3) VÝSLEDEK ZDRAVOTNÍHO VYŠETŘENÍ (PRA, CEA, RTG DKK atp.) se do průkazu původu (ne do jeho přílohy) zapisuje při bonitaci. Zapisuje se datum vyšetření a následující text: výsledek HD.... (obdobně u PRA, CEA či jiného vyšetření). Správnost je pak potvrzena podpisem poradce chovu a jeho klubovým razítkem.
4) TITULY získané na výstavě (nebo výstavní ocenění) se do výstavní přílohy PP zapisují přímo na výstavě. Výjimkou jsou tituly šampiónů a interšampiónů, ty vám na základě potřebných dokladů zapíše sekretariát ČMKU. Šampionáty jiných zemí než naší musí být samozřejmě vystaveny v zemi, kde se získávaly, titul Interšampión uděluje FCI. VÝSLEDKY ZKOUŠEK se do výstavní přílohy PP zapisují přímo na zkouškách. Mohou se zapisovat i do jiných dokumentů (např. výkonnostních zkoušek). Tituly a výsledky zkoušek nahlaste poradci chovu (pro evidenci) a pokud chcete, aby se objevily i v průkazu původu štěňat vašeho psa, nahlaste je (spolu se zasláním příslušného dokladu) na PK ČMKU.
5) VÝSLEDEK BONITACE zapisuje do PP pořadatel bonitace. Kromě podpisů členů bonitační komise musí být opatřen též razítkem klubu. Do PK se zapisuje, zda je pes CHOVNÝ nebo NECHOVNÝ. V případě, že je chovný, zapíše se také bonitační kód.
6) PŘEREGISTRACE psa (zápis změny stavu, pes se po přeregistraci stává chovným) se zapisuje na PK. Majitel psa napíše žádost o přeregistraci, přiloží originál PP včetně přílohy a pošle na příslušnou PK. U chovného psa (feny) se doporučuje nechat provést přeregistraci bezprostředně po uchovnění.
Za některé úkony se sekretariátu nebo PK ČMKU platí. Nečlenové klubu mají poplatky PK dvojnásobné.!!!!
... chci krýt v zahraničí?
V případě záměru krýt v zahraničí se doporučuje vyžádat si předem od chovatele v zahraničí kopii PP krycího psa a doklad o jeho chovnosti v zahraničí (nebo alespoň doklad o tom, že některý z jeho potomků má PP registrovaný v FCI).
2) Kopie těchto dokladů se pošlete se žádostí o krycí list poradci chovu. Ten nesmí doporučit krytí psem, který není ve své zemi uchovněn, má nekompletní nebo dokonce neplatný (UCI nebo jiný ne FCI PP) průkaz původu. Při pochybnostech může prostřednictvím poradce chovu požádat o radu zástupce PK.
3) Po obdržení krycího listu může krytí uskutečnit. Ostatní již probíhá stejně jako u krytí v ČR.
... chci prodat štěně do zahraničí?
1) Chovatel označí do přihlášky vrhu, u kterého štěněte požaduje vystavení exportního PP a připíše také jméno a adresu budoucího zahraničního majitele.
2) Pokud již chovatel odeslal přihlášku vrhu poradci chovu, může žádost o vystavení exportního PP oznámit dopisem plemenné knize. Kromě jména a adresy budoucího zahraničního majitele je nutné uvést plemeno, jméno štěněte, pohlaví a tetovací číslo, aby nedošlo k záměně.
3) Pokud chovatel již obdržel PP štěňat, je nutné zažádat o vystavení exportního PP přímo na sekretariátu ČMKU. V dopise se požádá o vystavení EPP, napíše se jméno a adresa budoucího zahraničního majitele a přiloží se originál PP štěněte.
Ve všech případech Vám ČMKU vystaví exportní PP a zašle Vám jej na dobírku.
Dodatek na závěr:
Ve svém počínání se vždy držte nejen řádů ČMKU a BCCCZ, ale i obecně platných právních předpisů. Více se o tom můžete dozvědět v knize Hany Kratochvílové Pes a paragraf (vydalo nakladatelství Prospektrum v roce 1997). Dejte na naši radu, a raději všechny činnosti, při nichž jde o peníze, podložte písemnou smlouvou nebo dohodou, uzavřenou mezi oběma smluvními stranami.